Sláma a slaměné výrobky

 

Sláma se používala vždy k užitkovým účelům a to na různé ošatky na chleba či jako slaměné vázy na uskladnění obilí. Využívalo se hlavně jejích tepelných a izolačních vlastností pro uchování potravin. Až v 19. stol. nastupuje její využití pro dekorační účely.

 

Na pletené ozdoby používáme vždy slámu od prvního kolínka ke klasu (je nejdelší), zbytek stébla používáme na ozdoby šité či na Betlémy.


Slámu je nejlépe nasbírat na poli, ale když náhodou nebude jiná možnost, lze ji získat na stránkách firmy Aurednik, která se zabývá prodejem potřeb pro mateřské školky a tvorbu dětí vůbec.

Žito - je tenké od prvního kolínka až k poslednímu, stéblo je dlouhé a neploští se. V celé délce stébla je lesklé a hladké. Jeho využití je nejčastší a to převážně na vánoční ozdoby.

Pšenice - má kratší stéblo, které se ploští a je matné. Stéblo má tendenci černat a zahnívat. Je vhodné na Betlém - když stébla seškrtíme do požadovaného tvaru, stébla nesesychají a úvazky dobře drží.

Ječmen - je doporučován na polepování kraslic.

Oves - má tvrdé, tuhé a dlouhé stéblo, které má krásnou zlatavou barvu.

Úprava slámy

 

Stébla se nastříhají po kolínkách, přičemž se dá lehce stáhnou list.

Bělení

Stébla většinou vždy bělíme a to 30% peroxidem vodíku (k dostání v lékárně), ředíme ho v poměru 1:2 (3). Při manipulaci s peroxidem používáme vždy rukavice, jedná se o žíravinu a mohlo by dojít k popálení. K popálení může výjimečně dojít i při samotném pletení ozdob (peroxid může zůstat ve stéblu a to pak někdy praskne), ale jen u osob velmi citlivých či u dětí - jedná se spíše o zarudnutí kůže.

Bělíme vždy na dně misky nebo v odměrném válci, tak abychom měli co nejméně roztoku na co nejvíce stébel (roztoku si pořiďte 200-500ml). Proces bělení trvá asi 2 dny (že peroxid ještě pracuje poznáte tak, že při promísení lehce šumí). Stébla mají tendenci plavat, proto je zatížíme.

Techniku bělení nepoužíváme u žita.

Rychlobělení se nedoporučuje - v případě, že pospícháme, namočíme stébla do vody a pak je teprve zalijeme peroxidem, stává se ale, že stébla plesniví (stébla mají růžovou barvu). Tady je pak popálení zbytkovým peroxidem ve stéblech mnohem pravděpodobnější.


Rozžehlování slámy

Namočené stéblo, rozřízneme po celé délce a pak ho vnitřní stranou rozžehlíme na prkýnku, nikoliv na žehlícím prkně, tam by se nám stéblo polámalo. Pod stéblem máme hadr, který saje přebytečnou vodu a žehlíme na tvrdém na nejvyšší teplotu.


Pomůcky

Stébla, nůžky, perlovku (pokud možno v barvě stébla - červenou používají čínští výrobci vánočních ozdob) - ta je vhodnější, lze ji lépe utahnou a nesmýká se jako např. režná nit.

 

Barvení slámy

Slámu barvíme pomocí barev na bavlnu (Duha...). Barví se sláma pšeničná (nikoliv žitná). Barva ulpí jen uvnitř stébla a zvenku je nevýrazná, proto je vhodné používat tuto techniku jen při rozžehlování stébla. Výborně se hodí na polepovaná přáníčka či velikonoční vajíčka.

 

 

Ošatka ze slámy

 

Vyrábí se pomocí stejně silného středu, tvořeného stejným počtem stébel a oplétáním buď loubkem nebo vlastní slámou.

 

Loubek – vyrábí se původně z borových kořenů a slouží na oplétání stébel

Ostružina – používá se také na oplétání, ale nejdříve byla zbavena ostnů

Šéna z pedigu – dnes lze použít i všude dostupné šény z pedigu a používá se její lícní strana

 

První řada – opletu si malé kolečko, tak aby se vše, i s opletením hezky spojilo a nebyla v centru velká díra.

Druhá řada – tu oplétám společně s první, aby se vše spojilo pěkně dohromady. Oplétám jí vždy jednou společně a podruhé samotnou druhou řadu, oplétací stéblo protahuji středem.

Třetí řada – poprvé opletu stébla třetí řady a podruhé pomocí jehly zapíchnu stéblo do předešlé řady tam, kde jsem prve obtáčela jen stébla a tvořím stále další a další kruhy až mám celou ošatku hotovou.

Navazování – starý konec si dám vždy dopředu a nové stéblo také a zatáhnu je přes konce a pokračuji v ovazování.

Ovál – zde se nejprve tvoří tyčinka a tu oplétám až mám první řadu a pak pokračuji stejně, jen udržuji stále oválný tvar. Druhou řadu oplétám ob jednu celou i s první, třetí řadu už oplétám jako kulatou ošatku (píchám do dírek).